A harmadik meccs számaiból

2014. április 21.
A harmadik meccs számaiból Húsvét vasárnap Sopronban drámai csatában nyert 56-55-re a PEAC-PÉCS, és jutott be a bajnoki döntőbe. Az összecsapás statisztikai lapjáról szemezgettünk.
Rendkívül nehéz dolog egy egyetlen ponttal megnyert mérkőzésről kiemelni bármilyen momentumot, hiszen az első pillanattól az utolsóig minden értékesített dobás, büntető, tripla, megszerzett labda vagy lepattanó kellett ehhez a diadalhoz.

Szögezzük le, a végeredmény 56-55 lett a PEAC javára, voltak olyan források, amelyek a Fegyverneky Zsófi által 8 mp-vel a vége előtt eldobott triplakísérlet utáni lepattanót követően Jovanovic gyors kontráját érvényesnek látták – nos, ez már időn túl esett.

A meccs fő háttér-számaiban előrébb végzett a Sopron: lepattanók: 31-27, IBM: 61-50, gólpasszok: 13-7, személyi hibák: 17-23, mezőny dobószázalék: 42% - 39%. A legszámottevőbb egyéni teljesítmény is az egyik soproni, Sara Krnjic nevéhez fűződik, tripla-duplát ért el (17 pont, 13 lepattanó, 11 kiharcolt fault), ez 37 IBM-et ért. Tianna Hawkins 17 pontja 18 IBM-et ért.

A pécsi siker fundamentumai a bedobott 7 db hárompontos kosár (7/18=39%), a magas szintű büntetőzés (9/10=90%), és a 9 db szerzett labda lehettek. A mezőny három legeredményesebbje (17-17 pont) közül Raksányi képviseli a PEAC-ot, a hátvéd volt a pécsiek legponterősebb kosarasa, IBM-ben vele közel azonos értéket (14-et) hozott Reid (14) és Jovanovic (13) is.

A statisztikai lapból kiderülő furcsaságok között kell kiemelni soproni oldalon, hogy cserejátékosaik nulla pontosak maradtak, igaz, Zsovár 11 percet, a három légiós csere közül Farris 5, Tetemondova 4, Stankovic 2 percet játszott, vagyis a találkozó 89%-ában az első ötösével szerepelt Igor Polenek gárdája.

Nem megszokott, hogy a PEAC a második félidőben egyetlen büntetőt sem dobhatott, a 10 szabaddobásából 8-at az első, 2-t a második negyedben ért el.

Az is ritka jelenség, hogy úgy tudtak nyerni Raksányiék, hogy a záró 10 percben nem dobtak más értékű kosarat, csak triplát, hat kettes-kísérletük maradt ki, viszont épp a 3/3-mal triplázó Raksányi, valamint Fűrész és Reid jóvoltából a PEAC öt távoli kísérletéből három beakadt, így egy pontot meg tudtak őrizni előnyükből a fekete-fehérek.

Említsük meg a második és a harmadik meccsen video bíróval két soproni kosarat is érvényteleníttető Zeljko Djokic szerepét is, ez a négy pont rendkívül fontos volt a végelszámolásnál. Ezt a technikai megoldást egyébként a rájátszástól lehet alkalmazni, lényege, hogy meccsenként egy-egy alkalommal kérheti ki egy csapat, ha például az időn belül vagy azon túl esett kosarak, valamint a kosarak értékének megállapítása, vagy a negyedek utolsó találatainak megítélése során merül fel kétsége a bírói ítélet kapcsán. A PEAC mindkét elődöntőben (Pécsett Ciglar első negyedet záró kosaráról 13-29-nél derült ki, hogy már időn túli volt, Sopronban pedig Krnjic-éről 47-50-nél) jól élt ezzel a taktikai lehetőséggel, a soproniak Pécsett kikért kontrollja az eredeti játékvezetői ítélet helyességét hozta ki.

Amiről nem árulkodik a lőlap, az az egység, a remek csapatjáték, a magas szintű védőmunka, a nagyobb mentális erő és az ebből adódó, lélektanilag döntő pillanatokban bevitt találatok (valamint elkövetett hibák), és az alkalmazott taktika, amelyekből összességében a PEAC-PÉCS nüanszokkal is, de megérdemelten került ki győztesen a döntőnek is beillő párharcban, a kevésbé frissnek, terheltebbnek tűnő Uniqa Euroleasing Sopron ellen.