A pécsi szív nem hiányzott

2015. január 14.
A pécsi szív nem hiányzott Hatalmasat küzdött a több sebből vérző PEAC, de végül 56-63-ra kikapott a nyolcaddöntő első találkozóján a török Besiktastól.
Amire a legtöbb szurkoló kíváncsi volt az Európa Kupa nyolcaddöntő előtt, az a PEAC-PÉCS összeállítása volt, vagyis hogy Zseljko Djokics milyen csapattal tud majd kiállni a Besiktas ellen. A maródiak közül Raksányi Kriszta és Nevena Jovanovics vállalta a játékot, míg Natalie Hurstre és Kiss Virágra nem számíthatott a Pécs a fontos összecsapáson.
Így a kezdőben Hurst helyett Szücs Réka kapott helyet. Kemény védekezéssel, harcosan indította a PEAC a mérkőzést, 2,5 percig nem is találtak be a törökök. Pécsi oldalon Destiny Williams kezdte meg a pontgyártást, majd Kulichova góljára válaszul Nevena Jovanovics talált be távolról (5-2), akárcsak Tina Jovanovics pár támadással később (10-6). Szerb centerünk újabb találatával pedig már 6 pontra nőtt a PEAC előnye (14-8). 3,5 perccel az első negyed vége előtt, 5 pontos pécsi vezetésnél időt kért a Besiktas. Destiny Williams mindkét büntetőjét értékesítette, Sanja Orozovics pedig egyszer talált be a büntetővonal mögül, ezzel már 8 pontra duzzadt a differencia (18-10). A törökök kisembereik, Eldebrink és Tasci révén kezdték meg a felzárkózást (18-14), majd a rutinos center, Kulichová szerzett kosarakat a palánk alól. Ezzel 2 pontra csökkent a negyed végére a PEAC előnye (20-18).

A folytatásban a PEAC centerpárja, Tina Jovanovics és Williams harcolt meg a palánk alatt a pécsi pontokért, majd Raus Vivien is pályára lépett, így egyszerre volt a parketten a két pécsi nevelésű kisember, Raus és Szücs. Rausnak a svéd válogatott Eldebrink védelme jutott feladatul, mely egyelőre túl nagy falatnak bizonyult. A törökök irányítója előbb duplát, majd a PEAC időkérése után triplát szerzett, ezzel pedig a mérkőzés során először átvette a vezetést a Besiktas (25-26). A ’77-es születésű Akkaya is egyre jobban magára talált, zsinórban 5 pontot szórt, így már 25-31-re ment a Besiktas. Tina Jovavanovics középtávolijával tört meg a PEAC rossz sorozata, a reklamáló Morrison technikaija után pedig Raksányi is megszerezte első pontját büntetőből. Sanja Orozovics és Tina Jovanovics is hibátlanul büntetőztek, így újra a PEAC tartott előrébb egyetlen ponttal (32-31). 34 másodperccel a vége előtt a törökök időt kértek, a PEAC-nak pedig nem sikerült kivédekezni az utolsó török támadást, melyből Akkaya triplát szerzett. A félidőben így 32-34-re vezetett a Besiktas.

Kulichova védését nem tudták megoldani a 2. félidő elején a pécsiek, az ő két könnyű góljával 6 pontra nőtt a török előny, 32-38-nál Zseljko Djokics időt is kért. A sérülten is játszó, mezőnyben hatalmas munkát végző, Eldebrinket eltüntető Raksányinak nem ültek a pontjai, a pécsi centerek kosarai után viszont már Buharali, a Besiktas edzője kérhetett időt (36-38). Williams középtávolival egyenlített, ezután percekig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A negyed végére Williams és Szücs Réka harcolt ki 4 pontos pécsi előnyt, melyből 3 maradt Eldebrink büntetője után (46-43).

Tasci két duplájával vette vissza a vezetést a Besiktas, Dalgalar pontjaira azonban Nevena Jovanovics felelt, majd a hatalmas szívvel játszó Raksányi szerezte meg ismét a pécsi előnyt első mezőnykosarával (50-49). 4 perccel a vége előtt, 52-51-nél a PEAC kért időt, Eldebrink viszont triplát szerzett, majd Morrison is betalált (52-56). Tina Jovanovics duplája után kétszer is büntetőzhettek a törökök, ebből 3 pontot és 5 pontos vezetést szereztek (54-59). Nevena Jovanovics egy büntetővel hozta közelebb a PEAC-ot 1 perc 23-mal a vége előtt. A törökök rutinosan húzták az időt a pályán, Zseljko Djokics újabb időkérése után pedig Destiny Williams tört be, faultolták, labdája viszont lecsorgott a gyűrűről. Egy büntetőt értékesített az amerikai 19 másodperccel a vége előtt (56-59). A Besiktas időt kért, majd a játékvezetők félpályánál láttak faultot Nevena Jovanovicsnál, aki ezzel kipontozódott. Akkaya viszont mindkét büntetőjét bedobta. A túloldalon Sanja Orozovics tört be a palánkig, de támadót fújtak neki. 8 másodperccel a vége előtt a Besiktas újból időt kért, Morrison pedig még betalált. Ezzel 56-63-ra nyert Pécsett a Besiktas a végig hatalmasat küzdő, első számú irányítója nélkül játszó PEAC ellen, így 7 pontos előnyből várhatja az isztambuli találkozót. Ez a különbség azonban nem ledolgozhatatlan, ha a PEAC sérültjei jobb állapotban lesznek jövő csütörtökre.

PEAC-PÉCS-Besiktas JK 56-63 (20-18, 12-16, 14-9, 10-20)

Pécs, 1200 néző
Játékvezetők: C. Delaune (FR), J. Kuut (NL), M. Miklosik (GB)

PEAC-PÉCS: Szücs 4, Raksányi 3, N. Jovanovics 10/3, Williams 14, T. Jovanovics 21 cserék: Orozovics, Kaposi-, Raus-, Pap-.

Besiktas JK: Eldebrink 13/6, Atacan-, Akkaya 16/3, Hooper 2, Kulichova 14 cserék: Dalgalar 2, Tasci 6, Morrison 8.

Zseljko Djokics: Natalie Hurst kiválásával elveszítettük az agyunkat, de a szívünk a helyén volt ezen az estén. Büszke vagyok a mai teljesítményünkre és arra, hogy végig meccsben maradtunk a rengeteg problémánk ellenére, remekül védekeztünk, a rossz dobóformánk viszont eldöntötte a találkopzót a Besiktas javára. Török kollégámmal hasonló pozícióban voltunk anno, én Rátgéber Laci idején Pécsett voltam junior edző, míg ő a Fenernél vezette a juniorokat Laci vezetőedzősége alatt.

Ömer Buharali: Tudtuk, hogy a PEAC egy nagyon jó csapat, és nagyon szervezett a támadójátékuk. Szeretnék gratulálni a pécsieknek a jó mérkőzésükért és a remek szurkolóikért. Sok hibát vétettünk ma, nagyon sok labdát adtunk el, de az utolsó percekben sikerült nyernünk. Viszont tudjuk, hogy csupán 7 pont az elányünk, és nincs még lejátszva a visszavágó.