Az utolsó másodpercben dőlt el

2013. november 28.
Az utolsó másodpercben dőlt el A Nantes egy másodperccel a vége előtt büntetőkhöz jutott, értékesítette őket, így 60-62 arányban győzni tudott Pécsett.
Ahogy Zseljko Djokics beharangozta, két irányítóval kezdett a Nantes Arrondo és Aubert személyében. Reid szerezte a találkozó első kosarát, majd a rutinos Aubert maradt egyedül a triplavonalon túl, és nem is hagyta ezt büntetlenül. Innentől a franciák percei következtek, akik 4-9-re elhúztak, míg a PEAC külső dobásai nem sültek. A mutatványt azonban ismét Reid szokláltatta, mikor a hálón felkapaszkodva szedte le az Aubert dobásakor beszorult labdát. Sanja Orozovic bizonyult nagyszerű cserének, hiszen először saját lepattanóját pöccintette vissza, majd honfitársa, Nevena Jovanovic két büntetője után 2+1 pontot szerzett. Nagy-Bujdosó ziccere már zsinórban a 9. pécsi találat volt francia válasz nélkül, a Nantes időkérésre kényszerült (13-9). Williams egy félpályánál elkövetett taktikai faultja után bicegve jött le a pályáról, így a korábban már pályára lépő Kiss Virágra még nagyobb feladat hárult. A negyedben Nantes-i oldalon már csak Andreyeva talált be, míg a pécsieknél Reid és Orozovic is eredményes volt, így a gyenge start után 17-11-es állásnak örülhetett a PEAC közönsége.

Sanja „Macska” Orozovic ott folytatta, ahol abbahagyta, ám beindult Sarah Michel, a franciák kettese, aki gyakorlatilag megállíthatatlan volt. Gyorsaságban és helyzetfelismetrésben is védői fölé nőtt, előbb duplát szerzett, majd második, lepattanó büntetőjénél visszaszerezte a labdát, és azonnal vissza is tette. 19-18-nál már Zseljko Djokics kért időt. Meg is lett az eredménye: a Michel teljesítményét addig állva néző pécsi csapatból előbb Nevena Jovanovic szerzett triplát, majd Nagy-Bujdosó Nóri egy ziccert. Williams is visszatért, első negyedbeli sérülésre szerencsére nem bizonyult súlyosnak. Nagy-Bujdosó találatánál megint négy pont volt a PEAC előnye (26-22), ám a franciáknál Michel szinte egymaga küzdött csapata továbbjutási reményeinek életben tartásáért, és a félidőig 19 pontot szerzett. A franciák át is vették a vezetés egy támadás erejéig, ám Reid 31-31-nél egyenlített, a Nantes-nak 20 másodperce volt a támadásra, időkérésük után pedig Arrondo pont eljutott a palánkig és be is vágta, ezzel 31-33-as vendégvezetéssel zárult a második negyed.

A PEAC kezdte jobban a harmadik negyedet, Nagy-Bujdosó Nóri szerezte az első kosarat, a Nantes Rezé pedig az első négy és fél percben nem talált be. A Pécs 7-0-lal öt pontos előnyhöz jutott (38-33). Francis törte meg a csendet vendégoldalon, majd Andreyeva ziccerével ismét csak egy pont volt a differencia, Zseljko Djokics magához is szólította csapatát (38-37). Fűrész Dia középtávolijára Amant 2+1-gyel válaszolt, Nagy-Bujdosó duplájával azonban 3 ponttal előrébb tartott a Pécs (43-40). Francis azonban teljesen egyedül maradt a palánk alatt, Bujdosó Nóri pedig már a harmadik személyi hibájánál tartott, melyért szintén Francis büntetett. Ezzel a franciák át is vették a vezetést (43-44), miközben a pécsiek sorra adták el a labdákat. Michel újra villant kettőt, míg a PEAC nem tudott mit kezdeni a Nantes zónájával, így öt pontos vendégelőnnyel várhatta a Pécs a végjátékot (43-48).

Nagy-Bujdosó Nóra a negyedik hibáját is hamar beütötte, miközben percekig egyik csapat sem talált magára. Az idő múlása persze leginkább a pécsieknek fájt. Végül Amant talált be két és fél perc után, melyre Fűrész hármasa volt a felelet (46-50). Williams értékesített két büntetőt, ezzel mindössze négy pontos volt a dobólistánkat vezető center, ám ezzel is közelebb lopta a PEAC-ot (48-50). Bonnan azonban szintén hibátlan volt a büntetővonalról (48-52). A negyed felénél Zseljko Djokics időt kért. Arrondo is büntetőkből szerzett három pontot, miután Fűrész tripladobás közben faultolta. Ezt a következő támadásban kompenzálta hármasával (51-55). Amant szabálytalankodott Fűrész ellen, aki mind a két büntetőjét bedobta, így már csak két pont volt a PEAC hátránya (53-55) három perccel a vége előtt. Coeuret is kikérte első idejét. A PEAC kivédekezte a Nantes támadását, de Fűrész újabb triplája nem ért el a gyűrűig. Francis középtávolija pontos volt, ahogy Reidé is (55-57). Michel Williams-et faultolva kipontozódott, amerikai centerünk pedig 43 másodperccel a vége előtt büntetőivel egyenlített (57-57). Jovanovic faultja után Andreyeva is értékesítette mind a két büntetőjét, 57-59-es állásnál, 33 másodperccel a lefújás előtt Zseljko Djokics kikérte harmadik idejét. Reid ellen Amant faultolt, jamaikai játékosunk pedig csak az első büntetőjét dobta be. Nagy-Bujdosó Bonnan ellen faultolt, és ki is pontozódott. Bonnannak csak a második büntetője volt pontos, Reid pedig begyötörte a gyűrűbe a palánk alól, ezzel egyenlített. 60-60-nál Coeuret kért időt, 8 másodperc volt vissza. Aubert majdnem kiejtette a labdát, de végül sikerült bejuttatniuk a palánk alá, Francisnak. Úgy tűnt, a PEAC hosszabbításra menti a találkozót, ám 1,3 másodperccel a vége előtt gyilkos sípszó hallatszott: Horváth Lilla ellen ítélt személyi hibát a játékvezető. Francis pedig értékesítette a két büntetőt, melyre a Pécsnek már esélye sem volt válaszolni, ezzel a Nantes megtartotta az esélyét arra, hogy továbbjuthasson az F jelzésű csoportból, a PEAC-nak pedig nem sikerült bebiztosítania hazai pályán a továbbjutást.

PEAC-PÉCS – NANTES REZÉ 60-62 (17-11, 14-22, 12-15, 17-14)
Pécs, 500 néző és 470 online néző. V.: Yalman (TUR), Teixeira (POR), Tsaroucha (GRE)

PEAC-PÉCS: Fűrész 10/6, Reid 13, Jovanovic 7/3, Nagy-Bujdosó 12, Williams 6. Csere: Kiss -, Orozovic 12, Nagy D. -, Horváth -, Pap -.
NANTES REZÉ: Aubert 3/3, Arrondo 5, Michel 23, Amant 5, Bonnan 6. Csere: Stievenard -, Francis 12, Andreyeva 8.

Zseljko Djokics: Egy erős csapat ellen szenvedtünk vereséget. Kihasználták a dominanciájukat a trapézban, LaToya és Nóra pedig faultproblémába került. A kulcsprobléma az eladott labdák voltak, de sajnos ez nem kikényszerített hiba volt, a saját dekoncentrációnkból adódott. Az első félidőben Michel kiválóan játszott, várható volt, hogy a második félidőben valaki csatlakozik hozzá. A Nantes zónája ellen önbizalom nélkül játszottunk a második félidőben. A mai vereség különösen fájó, mert a győzelmünket szerettem volna Fűzy Ákos barátomnak ajánlani, aki ma lenne 50 éves.

Emmanuel Coeuret:
Nagyon nehéz mérkőzés volt, mivel a Pécs keményen és jól játszott. A Pécs nagyon szeretett volna nyerni az idegenbeli szoros találkozó után. Nagyon szerencsések voltunk ma, másképp is alakulhatott volna.