Bajnokverés karácsonyra!

2013. december 15.
Bajnokverés karácsonyra! Fantasztikus játékkal, telt ház előtt verte meg 68-60-ra a PEAC a Sopront, ezzel átvette a vezetést a bajnokságban az év utolsó meccsén!
A Lafarge-Leier Kosárkarácsonyon a lelátó megtelt szurkolókkal, a Rátgéber Akadémia és a PVSK fiataljaival, a régi rangadók hangulatát idézve 2000 néző volt kíváncsi a PEAC és a Sopron összecsapására. A felvezető meccsen a PVSK PEAC 74-61 arányban legyőzte az Atomerőmű KSC Szekszárdot, a győzelemből pedig Raus Vivi 23/15-ös, Kaposi Pálma 20/3-as teljesítménnyel vette ki a részét. Az idén érettségiző lányokra a csütörtöki rangadó után más megpróbáltatások is vártak, hiszen pénteken rendezték a város első szalagavatóját, babitsosként pedig Raus Vivi, Kaposi Pálma és Szücs Réka is érdekeltek voltak. Az osztálytáncokon mindenki bizonyított az ismerős parketten, a sportcsarnokba a PEAC fiataljait összes légiósunk elkísérte, ami sokat elárul a Pécs csapategységéről.

Bizonytalanul kezdte a meccset a PEAC, előbb Sara Krnjic dobott könnyű kosarat, majd Fegyverneky Zsófi maradt egyedül a triplavonalon kívül (0-5). Nagy-Bujdosó Nóra szerezte az első pécsi kosarat egy büntetőből, majd Fűrész Dia dobott kosarat középtávolról. Úgy tűnt, a soproniaknak nem sok gondja lesz a távoli dobásokkal ezen az estén, hiszen Hawkins is betalált (3-8). Reid duplája után Nevena Jovanovic dobott kosarat gyorsindításból. Hawkins ismét könnyen talált el a gyűrűig, de a tengerentúli légiósaink pontjaival átvettük a vezetést (11-10). Tijana Hawkins Pécsett is igazolta klasszisát, ám a PEAC szerb válogatottja gyorsan válaszolt, előbb egy duplával, majd egy triplával, ezzel négy pontra nőtt a Pécs előnye (16-12). A Sopron legutóbbi igazolása, az ötödik légiós Iva Ciglar is triplát szerzett, majd Fegyverneky is a hárompontos vonalon túlról volt pontos, könnyedén átdobták a pécsi zónát, ezzel ismét a Soproné volt a vezetés (16-18). A pécsiek viszont hittek abban, hogy a szinte hibátlan tripladobó teljesítmény nem maradhat így...A horvát irányító beépítésében láthatóan előrelépett a Sopron, hiszen Ciglar nagyszerű gólpasszt adott a palánk alá Hawkinsnak. Sanja Orozovic két büntetője zárta a negyedet, ezzel egy pontos soproni előnnyel végződött az első tíz perc (19-20).

A második negyedet a vendéget kezdték jobban, akiket öt lelkes szurkolójuk kísért el Sopronból. Zsovár értékesített két büntetőt, miközben a Pécs sorra kiszorított helyzetekben kényszerült eldobni a labdát, eredménytelenül. Zseljko Djokics három és fél perc hazai kosárcsend után időt kért, a helyzet azonban nem sokat javult. 0-6-os soproni előny után Pap Regina talált be öt perc után, majd Reid szerzett kosarat, Nagy-Bujdosó büntetőivel pedig egy pontra zárkózott a PEAC (25-26). Krnjic duplája után Reid szerzett nagyon látványos kosarat (27-28). A PEAC jó periódusa után ismét megtorpant; Ciglar 2+1 ponttal növelte csapata pontjainak számát, Krnjic pedig ismét könnyű kosárral vetette észre magát (27-33). 30-38-nál, Fegyverneky ziccere után Zseljko Djokics időt kért, Nevena Jovanovic a legjobbkor szerzett egy triplát (33-38). Igor Polenek is időt kért, a Sopron utolsó támadását pedig nem sikerült kivédekezni, a már 13 pontos Fegyverneky kosarával 33-40-re vezetett a Sopron, Reid 9 méterről eldobott dobása kipattant a gyűrűről.

A szünetben a PVSK és a Rátgéber Akadémia ifjú kosarasai, mintegy 60 kisgyerek tartott labdás bemutatót, majd az értékes ajándékok is gazdára találtak a tombolán. A második félidő Nagy-Bujdosó remek találatával indult, melyre Hawkins válaszolt (35-42). LaToya Williams fújt riadót és vette hátára csapatát, hat pontot szerzett zsinórban, 41-44-re alakítva az eredményt. Nagy-Bujdosó Nóri hármasa pedig egyenlítést ért (44-44)! Hawkins ismét megállíthatatlan volt, ám a másik oldalon Sanja Orozovic is. Ciglar követett el sportszerűtlen hibát, LaToya Williams azonban kihagyta mind a két büntetőjét, csak nem akart megszületni a pécsi vezetés. Polenek időt kért, ám Nagy-Bujdosó Nórié volt az utolsó szó, ezzel két pontos PEAC-vezetéssel várhatta a végjátékot az Euroliga-hangulatot teremtő közönség (48-46)!

LaToya Williams jutott ismét két büntetőhöz, ezúttal egyet értékesített (49-46). A Pécs védekezése is szinte tökéletes volt, hat perce nem kaptak kosarat a lányok, miközben Williams újabb kosarával 51-46-ra vezettek a pécsiek. Végül Zsovár törte meg a soproniak kosárzárlatát egy triplával (51-49), Williams viszont furcsa körülmények között megkapta negyedik hibáját is. Nagy-Bujdosónak egy büntetője ment be, majd Sara Krnjic faultja után Reid értékesített két büntetőt (54-49). Krnjic a túloldalon könnyű kosarat szerzett, majd Ciglar tette ugyanezt. Reid találatánál felrobbant a csarnok (56-53). Fegyverneky két büntetője hibátlan volt, Fűrész Dia viszont triplával tette biztosabbá a Pécs vezetését (59-55). Három perccel a vége előtt Reid büntetői után dübörgött a teli Lauber, hiszen a PEAC 61-55-re vezetett! Polenek időt kért, ám csapata eladta a labdát, Williams ellen pedig szabálytalankodtak tanítványai. Amerikai centerünk egy büntetőt dobott be, ezzel 7 pont volt a PEAC előnye. Zsovár újabb triplájával azonban hamar négyre olvadt. Nagy-Bujdosó nagyszerű középtávolijával 64-58 volt az állás, Zseljko Djokics pedig kikérte első idejét egy perc húsz másodperccel a vége előtt. Az egész csarnok extázisban volt, de a csütörtöki mérkőzés végjátéka után elkiabálni senki sem mert semmit. LaToya Williams ellen támadóhibát ítéltek és kipontozódott, helyére Kaposi Pálma érkezett. Hawkins betalált, a túloldalon viszont Reid vitte ziccerig, és nem hibázott! 66-60-nál, negyven másodperccel a vége előtt Igor Polenek kért időt, a Lauberben pedig állva szurkolt mindenki a Pécs győzelméért. Nevena Jovanovic ellen szabálytalankodtak, 33-mal a vége előtt mind a két büntetője bement a pécsi Macskanőnek (68-60)! Ezzel a PEAC történetében először legyőzte az ősi riválist, fantasztikus játékkal, nagy szívvel játszva szebb karácsonyi ajándékot nem is adhatott volna szurkolóinak!

Az egész napos, pécsi összefogáson alapuló kosárkarácsony így igazi karácsony lett, a PEAC pedig egy héten belül kiharcolta a továbbjutást az Európa Kupában, és átvette a vezetést a magyar bajnokságban az immár két vereséggel álló Sopron előtt!

PEAC-PÉCS-UNIQA Euroleasing Sopron 68-60 (19-20, 14-20, 15-6, 20-14)
Pécs, 2000 néző
Játékvezetők: Cziffra Csaba, Papp Péter, Pozsonyi László
PEAC-PÉCS: Fűrész 7/3, Reid 16, Jovanovic 12/6, Nagy-Bujdosó 13/3, Williams 12 cserék: Orozovic 6, Pap 2, Horváth-,Kiss-, Szücs-, Kaposi.
UNIQA Euroleasing Sopron: Fegyverneky 17/6, Simon -, Zsovár 8/6, Krnjic 10, Hawkins 15/3. Csere: Licskai 2, Stankovic -, Tetemondova -, Ciglar 8/3.

Zseljko Djokics: „A mai meccs olyan volt, mint a régi szép időkben. Isten egyszer ad, egyszer elvesz, amit a héten a Lille ellen elvett, ma visszakaptuk. Mi is tanultunk belőle, sokkal okosabban, türelmesebben játszottunk. Szeretném mindenkinek megköszönni, aki eljött, nagy élmény volt ma megverni az euroligás Sopront. Ez újabb motivációt, energiát ad nekünk, és hitet abban, hogy akár a Dynamo Moszkvát is legyőzhetjük. Egész évben szépen játszottunk, ezt az utolsó meccset szeretném megköszönni a játékosaimnak, és mindenkinek kellemes és boldog karácsonyt kívánni. Ez az év nekem szomorú volt Fűzy Ákos és Tapodi Péter elvesztése miatt, a mai nagy győzelmet nekik szeretném ajánlani.”