Egy félidőnyi extra a Partizan ellen

2013. január 23.
Egy félidőnyi extra a Partizan ellen Fantasztikusan kezdte a találkozót a Pécs, ám előnyét az első félidő után nem tudta megtartani, a Partizan Pécsett is veretlen maradt.
PEAC-PÉCS - PARTIZAN BEOGRAD 64:76 (19-15,22-22,11-24,12-15)

PEAC-PÉCS: Barbour 22/3, Jaeschke 12, Horváth 7/3, Fűrész 6, Czirják 4 Cserék: Dusanic 6, Szamosi 5, Csutorás 2, Czukor -
PARTIZAN BEOGRAD: Dabovic 17/9, Queenan 9, Antic 4, Stankovic 3, Cadjo 1 Cserék: Mandic 20/3, Butulija 12/3, Jovanovic 5/3, Radocaj 5/3, Vuckovic -, Baltic -

Szerbia egyik nemzeti kincse lépett pályára a Lauber Dezső sportcsarnokban az Adria Ligában ezidáig veretlen Partizan személyében, amit mi sem jelez jobban, mint hogy az odavágón az első sorban szurkolt a szerb válogatottakkal teletűzdelt csapatának Belgrád polgármestere is. A szerbeket most pedig maroknyi lelkes, öblös hangú szurkoló is elkísérte. Nagy-Bujdosó Nóra ismét a kispad végén foglalt helyet és szurkolt végig a csapatának.

A Pécs remekül kezdte a találkozót, Fűrész Dia két gyorsindításgóljával a harmadik percben már 8-4-re vezetett a PEAC. Ekkor a régi pécsi ismerős, az azóta kiszálkásodott Broke Queenan maradt üresen a palánk alatt, és büntette a védekezési hibát. A két fekete-fehér csapat közül azonban a Pécsnek ment jobban a játék, két amerikaink pontjaival, Horváth Lilla gyönyörű triplájával és Csutorás hibátlan büntetőivel a negyed vége előtt három perccel már 17-8-at mutatott az eredményjelző. Az addig ziccereket hibázó Partizan Butulija révén megkezdte a felzárkózást, a mezőnyjátékos öt pontot szórt zsinórban, de a Pécs Szamosi kosarával megőrizte előnyét a negyed végére is (19-15).

A második negyed elején Andrea Barbour lendítette át csapatát a holtponton, az ő eredményes játékával és a lepattanók megszerzésével tíz pontra nőtt a pécsi vezetés két perc alatt (25-15). Czirják Noémi szerzett labdát és könnyű kosarat, majd Lana Dusanic is bemutatkozott hazája legjobb csapatának egy duplával, így Marina Maljkovic a negyed közepén időkérésre kényszerült (29-17). Csuti sportszerűtlen faultja után kissé megtorpant a Pécs, Dabovic és Stankovic kosaraival hét pontra zárkóztak a szerbek (29-22). Ekkor azonban Barbour ismét villant, 2+1-gyével visszaállította a tíz pontos differenciát, majd egy ziccerrel még tovább növelte a PEAC előnyét, így három perccel a félidő előtt olyan eredmény állt a kijelzőn, amire senki sem számított: 36-24-es hazai vezetés. A Belgrád azonban hamar visszarángatta a pécsieket a realitás talajára, mert a következő pillanatokban Jovanovic triplát szerzett, Dabovic pedig labdát, majd könnyű kosarat (36-29). Zseljko Djokics időt is kért, hogy rendezze a sorokat, ám Horváth Lilla kosara után a szerbek lemásolták az időkérés előtti eseménysort, azzal a különbséggel, hogy most Dabovic szerzett hárompontost, majd eladott labdából Mandic ziccert (38-34). Vezetőedzőnk újra időt kért, a szerbek Amy Jeaschke ellen szabálytalankodtak dobás közben, így centerünk büntetőkhöz juthatott, amiből a másodikat értékesítette is. A parádés kezdés után fiatal csapatunk megmutatta másik arcát is: Czirják Noémi vetődött ki a pályáról a labdával, amelyet ha hagy kimenni, visszajátszás lett volna, és a Pécs következik, így viszont a szerbek jöhettek. A rutintalanságból elkövetett hibákért pedig a Partizan válogatottjai kegyetlenül megbüntették a PEAC-ot, és hat másodperces támadásukat újabb hárompontossal koronázták. Czirják kosarával négy pontot őrzött meg a félidei szünetre előnyéből a Pécs (41-37). Az első két negyed parádés pécsi játékát tükrözte a statisztika is: a PEAC 68%-kos pontossággal dobta a kétpontosokat, összességében 62%-kal célzott mezőnyből, 16-13-ra nyerte a lepattanóharcot, a védekezés hatékonyságát pedig az első negyedben kapott 15 pont jelzi, és az, hogy a legeredményesebb belgrádi játékos Butulija volt 8 ponttal.

A harmadik negyedben azonban folytatódott a Partizan triplazápora, a remek irányító, Dabovic hárompontosával és Mandic duplájával a szerbek a mérkőzésen először át is vették a vezetést (41-42). Innentől pedig beindult a Partizan sok csapat által elszenvedett hengere: a Mandic-Dabovic kettős remekelt, előbbi ziccert, utóbbi újabb triplát szerzett, állva hagyva a Pécset (41-47). Zseljko Djokics időt kért, Jeaschke pedig betalált, ám Mandic megállíthatatlan volt, előbb kettest, majd hármast dobott, Jovanovic büntetőivel pedig tizenegy pontra hízott a szerbek előnye, miközben a lepattanókat is sorra halászták el a pécsiek elől (43-54). A pécsiek gyorsan akarták befejezni a támadásaikat, labdákat adtak el, ennek eredményeképpen pedig 11-24-re elveszítették a negyedet a sokkal rutinosabb, nemzetközi szinten is magasan jegyzett játékosok ellen, akik ebben a szakaszban egy-egyben rendre verték a pécsi fiatalokat.

52-61-ről vághatott neki az utolsó játékrésznek csapatunk, melyet Barbour triplája nyitott, ezzel hat pontra zárkózott a Pécs. Dabovic, Queenan és Butulija válaszolt, miközben a pécsi térfélen rendre lejárt az idő anélkül, hogy igazi dobóhelyzetet tudtak volna kialakítani a végig harcosan küzdő lányaink. A két amerikai légiós találataival azonban újra hat pontra sikerült megközelíteni öt perccel a találkozó vége előtt a Partizant (61-67), a szerbek azonban ennél közelebb nem engedték csapatunkat magukhoz, Dabovic utolsó triplájával pedig 14 pontos különbség is volt a két együttes között. Szamosi kosarával zárult a találkozó (64-76), amely megmutatta, milyen óriási utat tett meg november óta a PEAC-PÉCS csapata, amely három hónapja még 89-53-as arányú vereséget szenvedett a régió egyik legjobb csapatától, majd a ma esti találkozón bizonyította, hogy ahogy Belgrádnak a Partizan, úgy Pécsnek a PEAC lehet a büszkesége.

Marina Maljkovic:
"- Nagyon fontos győzelmet arattunk, hiszen egy olyan klubot sikerült megvernünk, ahol nagyon magas szintű szakmai munka folyik. A Pécs nagyon jó és agresszív kosárlabdát játszik, akárcsak mi. A gyengébb első félidő után be tudtuk hozni a hátrányunkat a harmadik negyedben."

Zseljko Djokics:
"- Nagyon örülök annak, hogy a nagyon nagy játékerőt képviselő Partizan ellen egy közel egál meccset játszottunk. Sajnos ugyanúgy, mint ahogy Belgrádban, itthon sem tudtuk igazán jól szervezni a játékunkat letámadás ellen. A harmadik negyedben túl gyorsan akartuk befejezni a támadásainkat, az eladott labdáink és a támadólepattanó-harc elvesztése miatt pedig tizenhárom ponttal kaptunk ki ebben a játékrészben. Két különböző kultúra találkozott ma este, a Partizan játékosai mind nagyon jók egy-egyben, főleg a külső posztokon, ez pedig a magyar kosárlabda-kultúrában ritka. Gratulálok a Partizannak, és saját csapatomnak is, mert hiszem, hogy jó úton járunk."