Egyenlőtlen végjáték

2015. március 12.
Egyenlőtlen végjáték A DVTK nyerte az első nap rangadóját és jutott az elődöntőbe a hősiesen küzdő PEAC-PÉCS ellen. A 35. percben 71-69-re vezető pécsi csapatból kipontozták két centerét, és innét nem volt visszaút…
Aki a PEAC-PÉCS – DVTK Miskolc Magyar Kupa negyeddöntő végeredményére rápillant, és azt hiszi, sima miskolci siker született, ám nagyon téved. Színvonalas, nagy ritmusú, kiváló egyéni teljesítményekkel tarkított összecsapást láthatott a közönség, amely 35 percig teljesen nyílt volt. Kosárgazdag első negyed végén három ponttal vezetett a Diósgyőr, elsősorban mert több pontról volt veszélyes a pécsi kosárra, mint a PEAC az ellenfeléére. 71%-kal céloztak a piros-fehérek, 56-tal a fekete-fehérek a nyitó időszakban, miközben hatalmas iramú kosárlabda zajlott a parketten.

Akik ismerik a pécsi szívet, sejtették, Raksányi az egészségét kockáztatva vállalja a meccset, ahogy Kaposi Pálma és Tina Jovanovic is jelezte, számíthat rá az edzője a Magyar Kupáért vívott harcban, de a padon feszengett Szücs Réka és Raus Vivien is, akik a hét elején még kórházban voltak. A hírek szerint zökkenő mentesebben, két hete a MK-ra készülő miskolciak igazán jól játszottak, de nem tudták leszakítani a pécsieket, elsősorban mert a Hurst-ék 6,75-ön túlról az őrületbe kergették ellenfelüket, négy trojkát is dobtak. Hurst játszott ellenállhatatlanul, hozzá csatlakozott Nevena Jovanovic is, akinek öt pontjával a 12. percben 29-27-re vezetett a PEAC. A DVTK centerei révén tartotta magát, Bishop itt is igazolta klasszisát, ahogy a keménysége miatt félelmetes hírű Coulibaly is jól dolgozott a mezőnyben, és amikor Allison üresen maradt, életveszélyes volt a kosárra. Ugyanakkor a kiváló játékkal előrukkoló PEAC vezetni tudott a 19. percig, mert Natalie Hurst remek gólpasszokkal hozta helyzetbe a társait, és ha kellett, bátran és eredményesen vállalkozott is. Az első félidő két utolsó momentuma a Miskolcé volt, így 45-41-re fordítottak, de semmi nem volt veszve.

A második félidőben inkább a PEAC felé billent a mérleg nyelve, négy ponttal nyerték a harmadik tíz percet Zeljko Djokic tanítványai azzal együtt is, hogy centerei ellen számolatlanul ítélték a személyi hibákat a játékvezetők. A pécsi szakvezető bátran forgatta a csapatát, a fiatal játékosokat sem csak a korábban érvényes szabályok miatt dobta csatába ezúttal sem. 53-52-es pécsi vezetésnél a gyors indítással megiramodó Hurst ellen szabálytalankodott csúnyán Coulibaly, a pécsi pad sportszerűlten faultot reklamált, amit kisebb tanakodás után meg is ítéltek a bírók, de Zeljko Djokicnak is technikait adott Benczúr játékvezető. Öt ponttal vezetett a PEAC, amelyet a negyed végére büntetőkkel megfordított Allison, majd Nevena Jovanovic egalizált szintén a vonalról (64-64). Mindkét csapat ragyogóan játszott, a pécsiek három perces gólszünetet megtörve Desty Williams két kosarával 71-69-re vezettek, lelkes szurkolóik nagy örömére. Ekkor azonban egy diósgyőri támadáson belül mindkét pécsi centert ötödik személyivel kipontozták a játékvezetők. Különösen a Williams ellen megítélt személyi hiba tűnt a lelátóról tévedésnek, amikor a pécsi játékosra ugrott hátulról Coulibaly. Tina Jovanovic utolsó személyijénél sportszerűtlen hibát láttak, így 4 büntetőt dobott a Miskolc, amelyből csak kettő ment be. A következő akciónál a miskolci center kapott reklamálásért technikait, és Hurst, valamint Raksányi büntetőivel 73-71-re vezetett a PEAC négy és fél perccel a vége előtt. Hiába volt azonban a kockáztatás és az egészsége kockáztatása árán is játszani akaró játékosaink produkciója, ha junior centersorral maradtak a végjátékra. Kiss Virág és Kaposi Pálma vasárnap délután négy nap alatt az ötödik meccsét játszotta a pasaréti junior döntőn, négy nap múlva pedig nekik kellett volna megállítani a miskolci hengert… Megpróbálták, de esélytelenek voltak ekkor már, így a DVTK jutott az elődöntőbe. A pécsi oldalon rendkívül igaztalannak érezzük azt, hogy ahogy a játékvezetők vezették a találkozót, mert a két kiváló csapat csatájának nem így kellett volna eldőlnie, sokkal több tiszteletet kellett volna mutatniuk a mérkőzésvezetőknek az ítélkezésük során. Lehet, hogy akkor is nyer a Miskolc, de őszintébben gratuláltunk volna a jól játszó piros-fehéreknek, akikkel szemben nem adatott meg az egyenlő végjáték esélye. Nagyon kár érte…

PEAC-PÉCS – ALUINVENT DVTK MISKOLC 73-90 (24-27, 17-18, 23-19, 9-26)
Győr, 500 néző. V.: Czifra, Győrfgfy, Benczúr

PEAC-PÉCS: Hurst 22/15, Orozovic 2, N. Jovanovic 24/9, T. Jovanovic 6, Williams 13/3. Csere: Kiss -, Raksányi 4/3, Szücs -, Raus -, Kaposi 2, Zólyomi 2, Pap -.
DVTK: Czank 14/3, Allison 19/6, Rasheed 12/9, Szécsi 4, Qulibaly 23. Csere: Bishop 16, Bálint -, Horváth -, Ciappina -.

Raksányi Kriszta: Gratulálok a Miskolcnak, jó csapatuk van. De rendkívül büszke vagyok a csapatunkra, ma mindent megtettünk, a végsőkig harcoltunk a győzelemért és a továbbjutásért. Ez sajnos nem sikerült, de nincs szégyellnivalónk.

Maikel Lopez: Nagy nyomás volt mindkét csapaton, hiszen tudtuk, aki ma kikap, annak haza kell utaznia. Többször vezetett a Pécs, de az utolsó öt percben több lepattanót szedtünk és jobban védekeztünk, ezzel sikerült nyernünk.

Czank Tímea: Nagyon nehéz mérkőzés volt mindkét fél számára. Volt idő felkészülni egymásból. Apró dolgok döntöttek, kulcshelyzetekben jobban koncentráltunk, igazi csapatként sikerült nyernünk.

Zeljko Djokic: Gratulálok a miskolci csapatnak, mert egy fantasztikus mérkőzést játszottunk, és 35 percig sikerült őket tartanunk. De ott a kérdés, hova vezet az a kosárlabda, amikor Coulibaly védőjátékát nem elemzi senki, holott ez ellen a játékos ellen minden mérkőzésen megsérül valaki, több orrot eltört már ebben a szezonban. Ő nem játszik a saját hengerében, ami ma történt, az sem normális. Tina Jovanovics, aki egy nagyon korrekt játékos, védő- és technikai faultot kapott ellene, aki folyamatosan a hengerén kívül játszik. Kiss Virágot, aki a magyar kosárlabdázás gyémántja, szintén nem védték meg, ő is orrsérülést szenvedett ellene. Úgy tudom, hogy úgy vannak a szabályok, hogy mikor áll az óra, és valaki akkor szabálytalankodik, az nem sportszerűtlen, hanem azonnali kiállítást ér, ez többször megtörtént ma Coulibalyval, mégsem állították ki. Emellett a Miskolc dupla annyi büntetőt dobhatott, mint mi, ez el is döntötte a mérkőzést. Szeretnék gratulálni a csapatomnak, mert nagyon nagy csapat vagyunk, több olyan játékosunk is volt ma, aki sérülten, a pályafutásukat kockáztatva léptek a pályára, mert akartak játszani. Ezt fantasztikus volt látni, és tudom, hogy egyre jobbak leszünk a folytatásban.