Furcsa vereség és negyedik hely

2013. március 17.
Furcsa vereség és negyedik hely Furcsa meccsen szenvedett 87-75-ös vereséget a PEAC-PÉCS Somorján, ezzel elveszítette a magyar alapszakaszban kivívott harmadik helyét, és a negyedik helyről, az alsóházi középszakasz ötödikjével mérkőzik a legjobb négy közé jutásért.
SBK Samorín– PEAC-PÉCS 87–75 (27–20, 21–23, 19–12, 20–20)
Somorja, 50 néző

PEAC-PÉCS: Czirják 6, Fűrész 14/9, Dusanic 9/3, Nagy-Bujdosó 21, Jaeschke 8. Csere: Czukor -, Horváth L. 15, Szamosi 2.

Az utolsó forduló a magyar-szlovák középszakaszban meglehetősen furcsára sikeredett. Furcsa volt már akkor is, amikor az észak-dunántúli hóhelyzet miatt egy nappal későbbre halasztották el a harmadik hely sorsáról döntő két találkozót, de a PEAC-PÉCS szempontjából leginkább akkor, amikor kiderült, a Somorja bajnokijainak otthont adó ötezres pozsonyi HANT Aréna foglaltsága miatt nem nagyon tudja hol megrendezni a SBK Samorin a vasárnapra halasztott meccset. Maradt helyszínként az igazi somorjai csarnok, amely a szlovák fővárostól 21 km-re található, külsőre Szigetvárhoz hasonlatos, jórészt magyarajkú kisváros munkacsarnoka, a kajak-kenu szakosztály székháza, jobbára a helyi utánpótlás csapat edzőterme. Ragyogó parkettje volt, de több dolog hiányzott belőle ilyen szintű meccsek megrendezéséhez. Az egyik ilyen például a lelátó (bezsúfolódott vagy ötven néző, így teljesen telt ház előtt dobták fel a labdát), internetes kapcsolat (ennek híján a pécsi facebook-ra sem pontos eredmények kerültek ki), on-line közvetítés (ez Szlovákiában csak a férfi ligában előírás) vagy nyomtatott statisztika (ahogy a hőskorban, a kézzel írt jegyzőkönyvből kellett kigyűjteni a góldobókat) a mindent eldöntő bajnokiról.

Amire viszont egy szavuk sem lehetett a pécsieknek, azok a somorjaiak. Rendkívül kedves, sportszerű, önzetlen, az ellenfelét, a sportágat és saját eredményeiket nagyon tisztelő, a kicsit is megbecsülő közeg fogadta őket. Színes kis prospektus mutatta a sportág megbecsülését az alkalomra nyomtatott egyedi jegyek mellé, az egyik helyi fiatal játékos szedte az 1 és 3 eurós belépőjegyeket (amelyből még az egyik kosaras színes bőrű barátja is vásárolt), majd a végén saját készítésű szendviccsel is megkínálták a pécsieket a helyi fiatalok. Igazi esemény volt Somorján a PEAC-PÉCS meccse, amelynek a végén örülhetett is az oldalvonalak mellett másfél méterre ücsörgő helyi publikum.

Sokkal harcosabban, jobban játszott ugyanis s Somorja, lendületes támadásait nem tudta megakadályozni a fekete mezes pécsi csapat. Az elején még tartották a lépést a házigazdákkal, így nagy dobópárbaj alakult ki, különösebb védekezés nélkül a két csapat csatájában. A hazaiak elsősorban gyors akciók végén, és második szándékból szerezték a kosaraikat, a pécsieknél Dusanic két triplája kellett ahhoz, hogy szorosabb legyen az állás. Az első negyed végén jobban koncentráltak a szlovákok, és 27-20-ra Vynuchalováék nyerték ezt a szakaszt. A Samorin egyik legjobbját nélkülözte, nem lépett ugyanis pályára sérülése miatt Murphy, igaz, a pécsieknél is akadt egy fontos hiányzó, betegsége miatt Barbour nem utazott el a társaival. Az első félidőben 19 pontig jutó Nagy-Bujdosó Nóra révén tartotta magát Zeljko Djokic gárdája, amely a 12. percre kettőre faragta a különbséget (29-27). A Somorja új igazolása, a belga Ciappina is trojkát szerzett, de Slamovát és Sujovát sem tudták tartani a pécsi lányok, így 5-7 ponttal vezetett az ellenfelük. Hicks indításgólja után 46-37-nél kért időt Zeljko Djokic, fel is jöttek Horváth Lilla öt, Fűrész Dia három pontjával 46-43-ra, a vége azonban újra a gyorslábú amerikai kisemberé volt, így 48-43-al vonultak pihenőre a felek.

A második félidő négy eladott pécsi labdával indult, és mivel meglehetősen iskolás módon szerelték le Czirjákékat, amelyből mindjárt gólokkal is büntettek Vynuchalováék, így másfél perc alatt 56-43-ra vezettek. Ez a kezdés tulajdonképpen végig az eredmény hajszolásába kényszerítette a PEAC-ot. Három perc után talált be Nagy-Bujdosó Nóra, aki a vendégek legeredményesebbje tudott lenni úgy is, hogy a második félidőben elfáradt és sok könnyűnek látszó helyzetben hibázott. A saját eddigi pécsi teljesítményét rombolta viszont jelentősen Amy Jaeschke, aki totálisan dekoncentráltan játszott. Alaposan ki is osztotta egy időkéréskor edzője, látva haszontalan, teszetosza produkcióját, amelyet alaposan ki is használtak az ellenfelei, és 62-47-re is vezettek. Üldözte ellenfelét a vendégcsapat becsülettel, küzdöttek Horváth-ék, ahogy tudtak, de mindez sajnos nem párosult eredményes játékkal. Alacsonyabb szerkezettel próbált felzárkózni a PEAC-PÉCS, Fűrész egy-egy triplával be is talált, de mivel a védekezés csődöt mondott ezen az estén a jóval nagyobb sebességgel kosárlabdázó, a körülményekhez jobban alkalmazkodó, számtalan indításgólt elérő Samorin ellen, nem lehetett igazi esélye.

A végére maradt a tisztes pécsi vereség (87-75), és mivel a DKSK nyert Pöstyénben, az utolsó fordulóban megelőzte a PEAC-PÉCS-et, amely a negyedik helyen zárta az alapszakaszt, és az ötödik helyezett PINKK-et fogadja majd a legjobb négy közé kerülésért. De előtte a jövő hétvégén MK négyes döntő vár Fűrészékre Sopronban.