Megvan a bronz!

2014. március 07.
Megvan a bronz! A PEAC 64-58-ra triplazáporral legyőzte a Novi Zagrebet a MEL Final Four bronzmeccsén, ezzel felállhatott a Közép-európai Liga dobogójára.
A horvát bajnokkal utoljára január 19-én mérkőzött meg csapatunk, akkor hazai pályán 87-64-es győzelmet aratott a PEAC-PÉCS, ám azóta mind a két csapatban komoly változások következtek be. Az elődöntőben a házigazdák ellen mindössze 4 ponttal maradt alul a Zágráb úgy, hogy már 15 ponttal is vezetett a Kassa ellen, így kemény csatára volt kilátás a bronzért. Bent ragadt az öltözőben a négy nap alatt a harmadik tétmeccsét játszó Pécs: a palánk alatt sorra ütötték a faultokat a lekéső játékosok, amikből gól jó plusz egyes helyzeteket teremtett a Zágráb. Ezzel 3 perc alatt bónuszba került a PEAC, a kosárra egyelőre nem voltak veszélyesek a pécsiek, így 8-0-ra elhúzott a Novi Zagreb. Zseljko Djokics időkérésre kényszerült. Dojkic eztán még bedobott egy büntetőt, majd megindult a Pécs. Kublina büntetője után Nagy-Bujdosó volt eredményes, és Ivezic négy pontjára Reid pontos büntetőkkel felelt. Raksányi középtávolról szerzett kosarat, büntetőjével pedig már négy pontos közelségben volt a Zágráb (8-12). Ivezic duplája beesett, az utolsó másfél percben azonban már csak a PEAC szerzett pontokat. Kublina triplát dobott, két labdaszerzésből pedig előbb Reid, majd az ő gólpasszából Bishop szerzett könnyű kosarat. Az első negyed így a gyenge kezdés után 17-14-es pécsi vezetéssel zárult.

A második negyedben is Ivezic vitte a hátán a horvátokat, ám a PEAC lett centere, Kublina életveszélyes volt kívülről, és újabb hármast dobott (20-16). Ivezic 2+1-ével már 10 pontos volt, Ivankovic, a robosztus ötös pedig két könnyű gólt szerzett a palánk alatt, ezzel újra a horvátoknál volt a vezetés (20-23). Nevena Jovanovic viszont remekül időzítette tripláját, majd Kublina is elsüllyesztette harmadik hárompontosát (26-23). Ivankovic és Juric ziccere révén egy pontra zárkózott a Zágráb, Nagy-Bujdosó azonban begyötört egy kettest, Jovanovic pedig gyorsindításgólt szerzett (30-27). A horvátok időt kértek, de ebből is a Pécs jött ki jobban. Az ihletetten játszó csapatból előbb Jovanovic szórt újabb triplát, majd a félidő előtt pár másodperccel a Zágráb támadása előtt Zseljko Djokics kért időt. A horvátok nem tudták bedobni a labdát, edzőjük pedig reklamálásért technikait kapott. Jovanovic egy büntetőt értékesített, majd a fennmaradó másodpercekben Kublina újabb triplát vágott be, szám szerint a negyediket. Így 10 pontos előnnyel, 37-27-es vezetéssel vonulhatott szünetre a sikerre kiéhezett Pécs.

A harmadik negyed Reid szép befutásával és góljával indult. Tartotta a 10 pontos különbséget a Pécs az eddigiekhez képest gólszegény negyedben, és mikor 10-en belül jött volna a Zágráb, Jovanovic vagy Reid távoli dobásai visszaállították a megnyugtató előnyt (49-36). A PEAC triplamutatója 8/12 volt, amely egészen kiváló 67 %-ot jelent.

A záró játékrészt a horvátok kezdték jobban, két gyors kosárral 9 pontra zárkóztak, a Pécs időt kért (49-40). A megoldás pedig ugyanaz volt, mint ezen a mérkőzésen végig: most Raksányi helyezett el egy hárompontost a horvát gyűrűben. Továbbra is tartotta a 10-12 pontos differenciát a PEAC, négy perccel a lefújás előtt Kiss Virág is pontot szerzett a MEL bronzmérkőzésén (56-45). A horvát bajnok azonban nem adta fel, a palánk alatt végig domináló Ivankovic büntetőivel pedig 7 pontra olvadt a Pécs előnye (56-49). Nagy-Bujdosó középtávolija volt a válasz, Ivankovic újabb 4 pontjával viszont 58-53 lett az állás másfél perccel a vége előtt. Jovanovic dobott kulcsfontosságú kosarat, Semren viszont 50 másodperccel a vége előtt megszerezte a horvátok első tripláját (60-56). Zseljko Djokics időt kért, a horvátok pedig, ahogy az várható volt, taktikai faultokat ütöttek. Raksányi nem hibázott a büntetővonalról, Ivankovic viszont ismét könnyedén szerzett gólt a palánk alól (62-58). Reid csak egy büntetőt értékesített, a horvátok pedig időt kértek. A támadást azonban nem tudták befejezni, így a végeredményt Reid büntetője állította be. 64-58-ra nyert a PEAC, és 3 euroligás csapat között megszerezte a bronzérmet a Közép-európai Liga négyes döntőjében. Ez a klub történetének második nemzetközi porondon szerzett bronzérme, a tavalyi Adria Liga bronz után idén a Közép-európai Ligában is bizonyított a Pécs.

PEAC-PÉCS-ZKK NOVI ZAGREB 64-58 (17-14, 20-13, 12-9, 15-22)

PEAC-PÉCS: Raksányi 8/3, Szücs-, Jovanovic 14/9, Nagy-Bujdosó 8, Bishop 2 cserék: Kublina 13/12, Reid 17/3, Kiss 2, Nagy D. -, Raus -, Kaposi-, Demeter-.

ZKK NOVI ZAGREB: Karcic-, Dojkic 10, Ivezic 12, Komplet 2, Ivankovic 24 cserék: Semren 6/3, Juric 4.