Nagyot küzdött a PEAC, de nem borult a papírforma

2014. január 16.
Nagyot küzdött a PEAC, de nem borult a papírforma Hatalmasat küzdött, de nem tudta felborítani a papírformát a PEAC-PÉCS a világsztárokkal teletűzdelt Európa Kupa címvédő Dinamo Moszkva ellen.
Közhelyszerű lenne azt írni, hogy a hangulat már-már a régi szép időket idézte, hiszen a PEAC-PÉCS menedzsmentje igazi kosárünnepé varázsolta a Dinamo pécsi fellépését. Volt a felnőtteknek ajándék sör, a gyerekeknek hot-dog, spinning-verseny, tv-közvetítés, régen látott illusztris vendégek a páholyokban, és persze remek hangulat, sok-sok szurkoló a lelátón.

A PEAC friss igazolása a szerdán Pécsre érkező Kublina „természetesen” nem játszott még, távollétében a megszokott kezdő ötössel, agresszíven kezdett a PEAC. 2-2 után részben Reid két palánkos duplájának köszönhetően 8-2-re ellépett a PEAC, ám az ötödik percben 10-10-nél újra együtt volt a két fél. Nagy-Bujdosó triplázott pontosan, de Novikovától megérkezett a válasz, és Toliver kosarával már az oroszok vezettek 15-13-ra. A pécsi lelkeknek szívmelengető volt ahogy a 18 éves Kaposi Pálma szép indításgóllal egyenlített, és csak azért nem változott az első negyed végeredménye, mert Orozovic kihagyta mindkét büntetőjét (15-15).

Hatalmasat küzdött, apait-anyait beleadott a fehér mezes házigazda, Charles és Toliver, a két moszkvai nagyágyú ekkor alig jutott dobóhelyzethez, és a lepattanókat is sikerült jó arányban megszerezni Nagy-Bujdosóéknak. Az oroszok is csíptek-haraptak, keményen dolgoztak a pályán, de ha Orozovicék jobban büntetőztek volna, a 15. percben nem vezettek volna a vendégek 21-18-ra. Persze, az orosz előnyhöz az is hozzájárult, hogy Williamsék több közeli dobást is elrontottak. Grishaeva okozta a legtöbb gondot, a 16. percben már 8 pontnál és 8 lepattanónál járt az orosz center. Állandósult a Dynamo vezetése, ám nem nyugodott bele ebbe a parketten harcoló pécsi hölgykoszorú, és Nevena Jovanovic két sarokból indított, hajszálpontos triplájának, valamint a szerb válogatott bedobó pontos büntetőzésének köszönhetően egy perccel a félidő vége előtt egy pontra jöttek fel a pécsiek (28-29).

Az első félidő egyáltalán nem volt tehát szégyellni való a pécsiek részéről, sőt kifejezetten büszkék lehetnek Zeljko Djokic tanítványai az ellenféllel egyforma lepattanózásra, közel azonos szerzett és eladott labdákra, és arra a koncentrált játékra, amit bemutattak. Talán, ha ebben a periódusban sikerül előnyt is kicsikarni, sanszosabb a vége.

Kezdett fogyni a szufla a második félidő elején a pécsi oldalon, rövidebbek voltak a dobások, az oroszok kezébe kerültek a lepattanók, és sokkal jobban szabadult a szigorú őrizetből Toliver, aki 5 perc alatt nyolc pontot szerzett, valamint a világklasszis center Charles is többet villant, így 43-32-re elhúzott a Dynamo. Zeljko Djokic kétszer egymásután időt kért, ám a belelendülő Toliver könnyű góljai ellen nemigen találták az ellenszert a lányaink. A negyed utolsó két percében azonban minden orosz akciót kivédekezett a PEAC, Orozovic és Reid révén pedig szemfüles kosarakat értek el, így 34-47-ről 41-47-re jöttek fel.

A mínusz hatról induló záró negyedben a két amerikai center kosárváltása után sem csökkent a különbség, bár örülhetett a közönség annak, hogy a támadásban betliző Williams végre mezőnykosarat ért el. Reid cikázott villámként a pályán, szerzett labdát és indításgólt, de ahhoz hogy még közelebb zárkózzon a PEAC kellett volna az is, hogy Latoya Williams közeli dobásait jobb százalékkal értékesítse, a 34. percig 13-ból két mezőnykísérlete volt sikeres. Fűrész dobott triplát a „Kígyó térről”, de Dorosheva két villanásával a 35. percre megint tíz pont lett oda (48-58), így odalett az esély a felzárkózásra. Reid „szemtelen” labdalopása után 52-60-ra hozta fel övéit, ám Charles-ék már nem engedték, hogy a pécsi lányok felborítsák a papírformát, és végül 14 pontos előnnyel várják a párharc jövő szerdai visszavágóját.

PEAC-PÉCS – Dinamo Moszkva 55-69 (15-15, 13-14, 13-18, 14-22)
Pécs, 2200 néző. V.: Delauné (FRA), Kukelcik (SVK), Erdemli (TUR)

PEAC-PÉCS: Fűrész 5/3, Reid 10, Jovanovic 14/6, Nagy-Bujdosó 8/3, Williams 7. Csere: Kiss -, Orozovic 8, Kaposi 3, Raksányi -. Edző: Zeljko Djokic, Imreh Ajtony

Dinamo Moszkva: Toliver 16, Doroseva 13/9, Abrikosova 4, Grishaeva 12, Charles 16. Csere: Fedorenkova -, Novikova 5/3, Sokolovskaya -, Loginova 3. Edző: Vladimir Shtam, Alexander Ponomarenko