Nem (csak) rajtunk múlik

2017. november 24.
Nem (csak) rajtunk múlik A héten lejátszották a csapatok a FIBA Európa Kupa csoportmérkőzéseinek utolsó előtti fordulóját, ami után némileg tisztább kép kezd kirajzolódni a mi továbbjutásunkat illetően is. Helyzetünk nem reménytelen, szerdai, bravúros sikerével felcsillantotta a nagy lehetőséget csapatunk, de alapvetően nem a saját kezünkben van a sorsunk.
Lássuk mi is a helyzet! Kezdjük a versenykiírással! A 10 négyes csoport első két helyezettje automatikusan továbbjut, ehhez a húsz csapathoz fog csatlakozni konferenciánként a két-két legjobb harmadik helyezett (összesen négyen), azaz 24 csapat folytathatja tovább. Ezt a 24 csapatot fogja rangsorolni a csoportmérkőzések alapján a FIBA, előre meghatározott szabályok szerint. Az első nyolc helyen rangsoroltak automatikusan kerülnek a legjobb 16 közé, míg a többiek a 9-től a 24. helyig egy újabb kvalifikációs párharcot fognak vívni az alábbi párosítás szerint: 9-24, 10-23, 11-22, 12-21, 13-20, 14-19, 15-18, 16-17. A kiírás szerint az oda-visszavágós párharcok játéknapja december 14. és december 21.

A PEAC-PÉCS az F jelű négyesben szerepel, ahol jelenleg a harmadik helyen áll 2 győzelemmel és három vereséggel, -23-as kosárkülönbséggel. Az utolsó fordulóban a mieink a veretlen éllovas, Carolo Basket otthonában lépnek pályára, a Keltern pedig Németországban fogadja a DVTK együttesét. Ha egy újabb bravúrt tudunk hozni, és nyerünk, akkor minden számolgatás felesleges, biztos továbbjutók vagyunk. Ha azonban szigorúan a papírformát nézzük, akkor a franciák valószínűleg nem botlanak ellenünk, és jó esélye van a DVTK-nak is a győzelemre. Ebben az esetben a harmadik helyen zárnánk a DVTK mögött. Ha a németek nyernek, mi pedig papírforma szerint vereséget szenvedünk Carolo-tól, akkor egy hármas kör alakulna ki a Keltern, a Diósgyőr és a PEAC között, ebben az esetben a miénk lenne az utolsó hely a csoportban, azaz búcsút intenénk a továbbjutásnak.

De nézzük a többi csoportban mi a helyzet, induljunk ki abból, hogy bejön a papírforma, a harmadik helyen zárunk. A versenykiírás ne feledjük, úgy szól, hogy konferenciánként a két legjobb csoportharmadik megy tovább, azaz ha három csoport harmadiknál jobbak vagyunk (ami jelenleg úgy fest, hogy összejöhet). A mostani -23-as kosárkülönbségünk nyilván nagyobb lesz, ezért azt kell megnéznünk, hogy a Nyugati Konferencia többi csoportja hogy áll. A G jelű négyesben szerepel a VBW Cekk Cegléd, amely az utolsó helyen tanyázik 1 győzelemmel és négy vereséggel, ugyanilyen mutatója van a spanyol Lointek Gernika Bizkaianak. Előbbi gólkülönbsége -51, a spanyoloké pedig -43. Az utolsó fordulóban mindketten hazai pályán játszanak, de a papírforma inkább a vendégcsapatok győzelmét vetíti előre, de még ha a Cegléd vagy a Girona szoros mérkőzésen nyerni is tudna, a kosárkülönbségén nem tud jelentős mértékben faragni. Ennek a csoportnak a harmadik helyezettje nem valószínű, hogy továbbjut.

A H csoportban szerepel a Szekszárd, itt a helyzet a mi szempontunkból még kedvezőbbnek tűnik, a cseh Nymburk és a portugál GDESSA-Barreiro is egyaránt 1-4-es győzelem-vereség mutatóval áll a harmadik, illetve a negyedik helyen, előbbi -37-es, a portugálok pedig -83-as kosárkülönbséggel. Az utolsó mérkőzését a veretlen Ragusa otthonában vívja a Nymburk, nagy tételben nem fogadnánk a csehek sikerére, a portugálokhoz pedig a Szekszárd látogat. Nagy valószínűség szerint a H csoport harmadikját magunk mögött tudhatnánk.

Az I csoport lehet a legérdekesebb a mi szempontunkból, a német Wasserburg, vagy a svájci Fribourg gárdája végez a harmadik helyen, ráadásul maguk a csapatok döntik el a kérdést, mert Németországban az utolsó fordulóban egymással fognak megmérkőzni. Itt a Fribourg kosárkülönbsége negatív (-35), a Wasserburg azonban poztitív, +12 pont. Fribourgban egy szoros találkozón nyertek a svájciak három ponttal, 59-56-ra, így hazai pályán a Wasserburg esélyei jobbak, német győzelem esetén a svájciak zárnak a harmadik helyen, tovább növelve a -35-ös kosárkülönbségüket. Ha nyer a Fribourg, akkor viszont a Wasserrburg gólkülönbsége kedvezőbb lenne a mienknél, biztos továbbjutó lenne a német csapat harmadikként is.

Egy csoport maradt hátra, amit górcső alá veszünk, a J jelű négyes, ahol a győriek szerepelnek. Itt pont a zöld-fehérek vannak jelenleg a harmadik helyen -19-es különbséggel, Völgyi Péter csapata a belga Namur együtteséhez utazik az utolsó körben. Miután Győrből tíz pontos győzelemmel távoztak a belgák, tippelhetünk a belga sikerre, de ennek mértéke valószínűleg nem lesz akkora, hogy megelőzhetnénk őket.

Leegyszerűsítve a helyzetet, elnézve a kosárkülönbségeket, az erőviszonyokat, hátralévő mérkőzéseket, könnyen előfordul, hogy egy franciaországi 10-15 pontos vereség is beleférhet nekünk, a továbbjutás szempontjából, ha elcsípjük a csoportunk harmadik helyét. Ebben az esetben nagy valószínűség szerint jövő szerdán a Wasserburg – Fribourg mérkőzésen fog eldőlni a mi sorsunk, azaz folytathatjuk-e a nemzetközi szereplésünket decemberben…