Bursa Uludag Basketbol
NKA Universitas Pécs

Nem érdemeltünk vereséget Bursában

2023. október 12.
Nem érdemeltünk vereséget Bursában Nüanszokon múlott, hogy nem győzelemmel tér haza csapatunk Törökországból. A végjátékban elképesztő ítéletekkel a játékvezetők a hazaiaknak kedveztek, akik éltek is ezzel, így a Bursa 78-75-re megnyerte a mérkőzést.
A Bursa Uludag Basketbol a második szezonját kezdte meg idén az élvonalban, tavaly a 10. helyen zárták a hazai bajnokságot, és mire várjanak, idén beadták nevezésüket az Európa Kupa küzdelmeire. A kezdésre jó, ha 100-150 néző gyűlt össze, amely az első félidőben inkább csendesen szemlélte a mérkőzést. Az első kosarat Mérész Beatrix szerezte, majd a hazaiak domináltak, de őszintén szólva a mieink talán túlzottan megilletődöttek voltak az elején (12-8). A törököknél Kiana Williams dominált, az amerikai tavaly a Ceglédet erősítette. Az első tíz perc végén egyenlő állást mutatott az eredményjelző (16-16), nálunk Matea Tadic jegyezte a legtöbb pontot. A második negyedben Sydney Wallace vette hátára a csapatot, büntetőből, és a triplavonalon túlról is betalált és 21-16-ról egalizált. A negyed derekáig fej-fej mellett haladtak a felek, majd Weninger Virág hármasa és Mérész Beatrix 2+1-e után lélegzetvételnyi előnyre tettünk szert. Időt kértek a törökök, ami után Sahin betalált, majd Matea Tadic álompasszát Peyton Williams váltotta két pontra (30-35). Erre még érkezett válasz a túloldalról, majd a nagyszünetig levágtak lányaink egy 9-0-s sorozatot, 32-44-nél ért véget a félidő, megnyugtatónak tűnő tizenkét pont volt az előnyünk.

Amilyen jól sikerült a második negyed vége, annyira rémálomszerű volt a harmadik eleje, amit addig felépítettünk, négy és fél perc alatt szinte elolvadt. Meglepetésre a hazaiakat más edző dirigálta, mint aki az első 20 percben, ráadásul a szakember benne sem volt semmilyen FIBA listájukban… Sahin adta meg az alaphangot egy triplával, majd jött egy újabb török hármas, felére olvadt a tizenkét pont. A közönség is megérezte, hogy lehet keresnivalója csapatának és rendre füttykoncert követte támadásainkat. A 25. percben Jovan Gorec időt kért, ekkor egy pont volt a különbség, 47-48-nál még mi vezettünk, de nem tudtunk kilábalni a hullámvölgyből, ráadásul Sydney Wallace még az első félidő vége felé a combján megsérült, rá sem számíthattunk a folytatásban. Hullámvölgyünkből Weninger Virág és Mérész Beatrix találataival igyekezett csapatunk kilábalni, 50-48-ról 52-53-ra alakítva az állást. Hatalmas küzdelem zajlott a pályán, egy szerencsétlen esésnél Nadija Smailbegovic ijesztett ránk, ahogy beverte a fejét a parkettába. A harmadik negyed 58-58-nál ért véget.

Sahin triplájával a 32. percben 63-60 állt a táblán, kezdtek kicsit eldurvulni a dolgok és született néhány érdekes játékvezetői ítélet is. Laczkó Sárit rúgták fel, aki nem sokkal később egy duplával büntetett, majd Weninger Virág kosarával ismét vezettünk (63-64). Négy és fél perc volt vissza amikor még mindig pécsi előnyt mutatott az eredményjelző (65-64), az izgalmak megmaradtak a végjátékra is. Poyraz 2+1-e után Nadia Smailbegovic villant a triplavonalon túlról, majd Peyton Williams labdája talált utat a gyűrűbe. 71-68-ra vezettünk két és fél perccel a vége előtt, a hazaiak edzője időt kért, ami után nálunk volt többször is a lehetőség, de két török büntető után egyre olvadt az előnyünk. A büntetőké és a játékvezetőké lett a főszerep. 1,08 volt vissza 70-73-nál, amikor fordított ítélettel Weninger Virágra fújt faultot a szlovák hölgy, majd azon melegében a cseh főbíró technikait adott Jovan Gorecnek. Bedobták a három büntetőt, így 73-73 állt a táblán. Mennyire nem mindegy, hogy nekünk lett volna 2 büntetőnk igazság szerint… De tudták tetézni tevékenységüket a játékvezetők, egy lejárt török támadóidő helyett a pályára belépő vezetőedzőnknek ítélt technikait a cseh, újabb büntető, és kiállítás Jovan Gorecnek, fél perccel a vége előtt 76-73 oda. Iványi Dalma időkérése után Mate Tadic kígyózott be a gyűrű alá és szerzett két pontot. A mérkőzésből 14,7 másodperc volt vissza, amikor a törökök Williams-e elcsúszott, persze, faultot fújtak, a két büntetőt pedig bedobta. Utolsó dobásunk célt tévesztett, így sajnos nem jött össze a hosszabbítás kiharcolása. Régen látott, szégyenletes játékvezetést mutattak be csapatunk ellen, a helyszínen a komisszár elnézést kért tőlünk, de semmire nem megyünk vele…

Bursa Uludag Basketbol – NKA Universitas Pécs 78-75 (16-16, 16-28, 26-14, 20-17)
Bursa, 200 néző. V.: Baloun (CZE), Tvauri (GEO), Obertova (SVK)

Bursa: Sahin 13/9, K. Williams 16/3, Poyraz 18, Baptiste 15, Sarr 6. Csere: Masic 3/3, Garip 5/3, Balotu 2. Edző: Levent Günenme
NKA Universitas Pécs: Tadic 10, Smailbegovic 4/3, Wallace 16/3, Mérész 11, Williams 12. Csere: Olawuyi 2, Weninger 18/6, Kiss -, Laczkó 2, Rátkai -. Edző: Jovan Gorec, Iványi Dalma, Kmezic Daliborka

Jovan Gorec: Semmi értelme ilyen meccseket játszani, ami itt történt, az túlmutat a kosárlabdán, és ilyennek nem szabad megtörténnie. Büszke vagyok arra, ahogy a játékosaim küzdöttek, a Wallace sérülését is még túléltük, de az utolsó 90 másodpercben történtekkel már nem tudtunk mit kezdeni. Szégyen, amit műveltek velünk!