Szép bemutatkozás hazai pályán

2012. szeptember 29.
Szép bemutatkozás hazai pályán Nagy különbségű győzelemmel mutatkozott be Pécsett a PEAC csapata a Sloboda ellen, 90-47-re verte a bosnyák együttest az Adria Liga 3. fordulójában.
PEAC-PÉCS - Sloboda 90-47 (23-13, 25-8, 21-7, 21-19)

PEAC-PÉCS: Horváth 22/3, Barbour 12, Szamosi 19, Fűrész 8/6, Csutorás 10/6
cserék: Jaeschke 11, Czirják 5/3, Raus 2, Dusanic 1, Sánta

Sloboda: Latinovic 16/3, Kajtaz 10/3, Stankovic 11, Kecojevic 8, Radanovic
cserék: Pajic 2, Niksic, Radulovic, Stevanovic

Első hazai tétmérkőzését játszotta a PEAC-PÉCS, a bajnoki rajtra a fiatal bosnyák csapat ellen készülhettek a pécsi lányok. Két elkapkodott támadással indult a találkozó, majd labdaszerzésből Horváth Lilla értékesített egy ziccert. Barbourt indítottuk, ám a másik oldalon palánk alatt még nem állt össze a szigorú pécsi védelem, a bosnyák csapat könnyebb gólokat szerezhetett. A második percben Horváth Lilla talált be a hárompontos vonalon túlról, majd középtávolról is szép találatot szerzett, ezzel az állás 9-6-ra alakult. Szamosit a palánk alatt csak faulttal tudta megállítani a Sloboda, egy büntetőt értékesített a kettőből, majd Barbour szép megoldása után már 6 ponttal, 12-6-ra vezetett a PEAC. A negyed felénél a Sloboda időt kért, a Pécs amerikai centere, Jaeschke ekkor állt be először. A Sloboda ellen triplakísérlet közben faultoltunk, amelyet három büntető követett, ebből a bosnyákok mindössze egyet értékesítettek. A másik oldalon Szamosinak ütöttek be a gyűrű alatt faultokat, 16-11-re vezetett a Pécs, melynek zónája hatásosnak bizonyult; míg a Sloboda egyetlen egyszer sem talált be kintről, addig a pécsieknél Csutorás Fanni két hárompontost is dobott, így egy utolsó másodperces triplával zárhatták az első negyedet a pécsi lányok, 23-13-as vezetéssel.

A második negyedet Amy középtávolijával nyitotta a Pécs, a csapat harcossága pedig a visszaszerzett labdákban, támadólepattanókban mutatkozott meg. Horváth Lilla két büntetőből egyet értékesített, majd palánk alól megint ő talált be, már 12 pontnál tartott, 28-13-ra módosult az eredmény. A bosnyákok ziccereket hagynak ki, a PEAC-nál viszont Czirják Noémi asszisztált Amy középtávolijához. A 7. percben időt is kért a Sloboda, majd Latinovic szerzett pontot. Szamosi támadólepattanó után dobott kosarat, az ellenfél 2+1-et ért el, az állás 34-18 volt. A bosnyák zóna ellen labdaszerzésekkel, gyorsindításokkal operált a Pécs, Czirják, majd Barbour szerezhetett könnyű kosarat. A második negyedben a 16 éves Raus Vivien is pályára lépett. 3 perccel a negyed vége előtt vezetőedzőnk időt kért, Stankovic büntetői után pedig Barbour mutatott szép játékot, majd újra a pécsi csapatkapitány dobott pontot, a negyedet pedig Barbour kosara zárta, 48-21-re vezetett a PEAC-PÉCS.

Az első félidőben a pécsi lányok extrán dobtak távolról, 63%-os pontossággal, és 20-8-ra nyerték a lepattanóharcot is, amelyből 10 támadólepattanót is szereztek a pécsiek. Horváth Lilla csapatkapitányként 14 pontnál tartott már a félidőben, Andrea Barbour 12, Csutorás Fanni pedig 8/6-nál tartott. A másik oldalon Latinovic volt a legponterősebb, a Sloboda legrutinosabb játékosa 11 pontot dobott az első húsz percben. Mellette mindössze három bosnyák játékos tudott pontot szerezni.

A második félidő Szamosi Amadea szép védekezésével és földharccal kezdődött, visszajátszás után pedig a pécsi csapat támadhatott. A 8. percben Czirják Noémi dobott triplát, majd egy labdát is elcsent a Slobodától, Horváth pedig indításgólt szerzett. A 7. percben Zseljko Djokics kért időt, miközben a Sloboda még nem dobott pontot. Az első félidőben 3 gólpasszt kiosztó, szépen irányító, ám kosarat nem szerző Fűrész Dia is betalált. A 6. percben szerezte az első kosarát a bosnyák együttes, Katjaz dobott egyet a triplavonalon túlról, majd újabb ziccereket hagyott ki a fiatal vendégcsapat. Szamosi szerzett könnyű kosarat, amely után a Sloboda kért időt a negyed közepén.

Az időkérést követően Czirják harcosan szedett támadólepattanót, Szamosi Deát pedig faulttal
tudták csak megállítani, mind a két büntetőjét bedobta. Barbour önzetlenül passzolta ki a labdát Csutorásnak, aki élt is a lehetőséggel és bedobta középtávoliját. 63-24-re alakult az állás, a bosnyákok még mindig nem szereztek pontot triplájuk óta. Könnyű kosarat dobott Kajtaz, és büntetőt is értékesített, kisebb hullámvölgybe került a Pécs, labdát adott el csapatunk, a faultarány pedig 6-3 volt a „javunkra”. Ezt a rossz sorozatot Fűrész Dia triplája törte meg 43. másodpercben, majd az utolsó másodpercben Fűrész újra hárompontost szerzett. Így 21-7-re nyerte a negyedet a PEAC-PÉCS.

A negyedik negyed a fiatalokról szólt, a 17 éves irányító, Sánta Petra is beállt. A Slobodának semmi sem ment be, Horváth Lilla pedig folytatta ponterős játékát. A játék kevésbé volt szervezett ebben az időszakban. Raus Vivien is betalált, kosarát pedig értékelte a közönség, ahogy az összes nagyon fiatal pécsi játékos ügyes megmozdulását is. Közülük kiemelkedett Szamosi Amadea, akit csak faultok árán tudta megállítani az ellenfél. 90-47 lett a találkozó végeredménye a nagyon fiatal, az Adria-ligába az utolsó pillanatban beugró bosnyák csapat. A mérkőzés legeredményesebb játékosa a pécsi kapitány, Horváth Lilla lett 22 ponttal, Szamosi Amadea dupla-duplát ért el 19 dobott ponttal és 10 lepattanóval. A lepattanóharcot 45-15-ra nyerte a Pécs, lelkes, harcos játékkal mutatkozott be saját közönségének. A találkozón mindenki játéklehetőséget kapott, fiataljaink pedig éltek is a lehetőséggel. Csapatunk legközelebb a BSE ellen lép pályára Pécsett, a belépés a jövő szerdai találkozóra is ingyenes lesz.

Zseljko Djokics: „– Azt kértem a csapatomtól a mérkőzés előtt, hogy ez az első hazai meccsünk a saját közönségünk előtt, tegyék ki a szívüket a pályára, mindenki hozza ki magából a maximumot, mindegy, hogy a Lakers lesz-e az ellenfél Kobe Bryanttel vagy a Sloboda. Maximálisan elégedett vagyok a csapattal, bár sokat kell még fejlődnünk taktikailag. Kellemetlen ellenfelek voltak a bosnyákok, hiszen 35 percen keresztül zónáztak, ez lassítja a játékot. De így is meg tudtuk mutatni, mit szeretünk játszani. A meccs előtt az az érzésem volt, hogy most történelmet írunk, talán három vagy tíz év múlva emlékezni fogunk erre a találkozóra. A PVSK-nál is lehetett 20 éve egy meccs új gyerekekkel, aztán nagyon szép eredményeket értek el. Megszoktam, hogy a dobok adják a meccs ritmusát, most nem voltak, később majd döntők és Euroliga-meccsek után visszaemlékszünk majd, hogy így kezdődött.”

Dupalo Milos: „– Gratulálok a hazai csapatnak a győzelemhez. A pécsiek minőségileg jobb csapat, mi utolsó pillanatban kerültünk csak be az Adria Ligába a Podgorica helyett. Épp ezért a keretünk még nincsen kész, szinte a saját utánpótláspótlásunk lépett pályára egy rutinos játékossal, Latinoviccsal. A sorozat második részére már nem szeretnénk az a csapat lenni, aki mindig vesztesen hagyja el a parkettet.”