Szoros végjáték, vereség, de továbbjutás

2013. december 12.
Szoros végjáték, vereség, de továbbjutás A PEAC-PÉCS szoros végjátékban kikapott a Lille Metropole-tól, de legjobb harmadikként továbbjutott a legjobb 16 közé.
Franciaországban még a veretlen, csoportelső Lille ellen sikerült bravúrgyőzelmet aratnia a Pécsnek, Pécsett viszont már a biztos továbbjutó helyéért kellett vérre menő csatát vívnia a két együttesnek. Nagy-Bujdosó Nóra adta meg a kezdő lökést csapatának egy vonalról dobott duplával, melyre az erőteljes, fizikumát maximálisan kihasználó center, Sanni felelt. A Villeneuve D’Ascq lila masnis centere szerezte a franciák második kosarát is. Maurita Reid is felpörgött, egymás után kétszer robogott végig a pályán, egészen a ziccerig (8-6). Fej-fej mellett haladtak a csapatok, Sannit továbbra is nehezen tartotta a PEAC a palánk alatt, LaToya Williams pedig már a második hibájánál tartott. Kiss Virág váltotta amerikai centerünket. Az 1993-as születésű, nagy tehetségnek tartott belga Meesseman is betalált (10-14), Elen Eldrebrink révén pedig megszületett a találkozó első triplája (12-17), melynek a pécsi közönség kevésbé örült, mint a Lille-t elkísérő négy francia szurkoló. A pécsiek annak is hangot adtak, hogy nehezen hihető az, hogy a Villeneuve D’Ascq 8 perc alatt egyetlen személyi hibát sem követett el, márpedig a játékvezetők így látták. Zseljko Djokics időt is kért, Nevena Jovanovic pedig kosara után még büntetőzhetett is (15-17). Sanni két büntetője kimaradt, Reid viszont triplával zárta a negyedet, ami egy pontos pécsi vezetést ért (18-17).

A második negyed Meesseman különshowjával indult, az első percekben hét pontot szerzett csapatának (20-24). Jovanovic és Williams góljával egyenlített a PEAC, a védekezés is összeállt, a franciáknak dobóhelyzet nélkül járt le a támadóidejük. Támadásban is mutatott szép dolgokat a Pécs, Nagy-Bujdosó Nóri óriási labdát kapott a palánk alatt, ám mindez csak két pontos előnyt jelentett, amelyet Gomis hamar el is vett a Pécstől (28-28). A Lille időkérése után ismét lejárt a franciák támadóideje. 30-32 után Sanja Orozovic szórt be egy triplát, majd Nevena Jovanovicnak volt egy nagy lehetősége a pécsi előny növelésére, ez a helyzet azonban kimaradt, így 33-32-es hazai vezetéssel mehettek a csapatok a szünetre.

Nagy-Bujdosó Nóra gyorsan megkapta 3. hibáját, ezt leszámítva viszont a Pécs kezdte jobban a második félidőt. Williams duplát, Nagy-Bujdosó triplát szerzett, ezzel pedig kialakult az eddigi legnagyobb különbség is (38-32). Gomis még válaszolt, ám utána hosszú kosárcsend állt be mind a két oldalon. A francia zóna nem nagyon ízlett a pécsnek, a rengeteg támadólepattanó ellenére sem találtak be a lányok. Williams gyorsindítása törte meg a rossz szériát, a Lille időt is kért, ám továbbra is LaToya Williams dominált a pályán, hat pontot szerzett, Horváth Lilla büntetőjével kiegészítve pedig 45-34-re vezetett a Pécs. A Lille időt is kért, Meesseman betalált, ám ez mindössze a negyedik francia kosár volt a negyedben, aminél nagyobb bók a pécsi védekezésnek nem is kell. Nevena Jovanovic kétpontosával 47-36-ra ment már a PEAC.

A negyedik negyed elején a Pécs mintha elhitte volna, hogy ez már megvan, a franciák viszont nem adták fel: annyira nem, hogy Gomis két támadás alatt két triplát rámolt be a pécsi gyűrűbe. Meesseman duplájával öt pontra olvadt az előny, majd a belga játékos újabb találatával már csak három volt közte (47-44). Zseljko Djokics időt kért, csapata azonban kapkodott, idegeskedett, és még a támadóideje is lejárt. Sanni ziccere már a 10. francia pont lett válasz nélkül, a legjobbkor jött Nevena Jovanovic triplája (50-46). A szerb hátvédünk újabb kosarával és LaToya ziccerével újra nyolc pontra vezettünk. Meesseman két büntetőhöz jutott, Gomis duplájával feleződött a pécsi előny (54-50). Nevena Jovanovic ismét nagyon fontos triplát szerzett (57-50). Sanni dupla-duplás teljesítményét újabb kosárral fejelte meg, Eldebrink pedig két büntetőt értékesített (57-54). Kereken egy perc volt vissza, Zseljko Djokics időt kért. Reid ziccerét valójában már minden pécsi bent látta, mikor a hálóból kipördült, Sanni pedig újra büntetőzhetett, és nem is hibázott (57-56). Reid ismét betört, ám a labda a gyűrűn és a pécsiek idegein táncolva ismét kifelé pördült. Nevena Jovanovic a félpályánál labdát akart szerezni, de a játékvezetők lefújták az akciót. Meesseman két büntetője pontos volt, így mínusz egynél Zseljko Djokics ismét időt kért. Kilenc másodperc volt vissza, Reid középen tört be, szabálytalankodtak vele dobás közben, ám a jegyzőkönyvbe eladott labdaként került be az akció, mivel a játékvezetők nem fújtak semmit. Fűrész Dia ellen viszont faultot fújtak, Eldebrinkre két büntető várt volna. Ám az előző faultot reklamáló Zseljko Djokics ellen először egy, majd a második technikait is befújták, kilenc tized másodperccel a vége előtt a biztonságiak kezdték el kikísérni, míg Eldebrink hat büntetőből ötöt értékesített. Így 57-63-ra nyert a Villeneuve D’Ascq, ezzel csoportgyőztes lett és biztosan továbbjutott.

Csapatunk a 14. helyen továbbjutott az Európa Kupában a vereség ellenére is, ellenfelünk a továbbjutásért a Dynamo Moszkva lesz.

PEAC-PÉCS - ESBVA Lille Metropole 57-63 (18-17,15-15,14-4,10-27)
Játékvezetők: Matej Spendl (Slo), Johannes Sarekoski (Fin), Francis Santos (Gib)
PEAC-PÉCS: Fűrész 2, Jovanovic 15, Reid 9, Nagy-Bujdosó 9, Williams 16 cserék: Kiss -, Orozovic 5, Horváth 1, Kaposi -
Lille: Eldebrink 14, Gomis 8, Meesseman 17, Williams -, Sanni 20 cserék: Kamba 4, Lokoka -, Westelynck -

Zseljko Djokics: „Nagyon büszke vagyok a csapatomra, és szeretnék gratulálni a Villeneuve D’Ascq csapatának is. Nagyon jól felkészültek belőlünk taktikailag, ahogy mi is készültünk egy speciális védekezéssel, amely nagyon gyümölcsöző volt. De ma szégyen történt a pécsi csarnokban, amit a játékvezetők műveltek, az nem mindennapi. A pécsi csapat ma három büntetőhöz jutott az egész mérkőzésen, a franciák 20 büntetője ellenében. Sajnos nem a Lille jó taktikája, hanem a játékvezetői fújás döntötte el a meccset.”

Frederic Dusart: „Őrült mérkőzés volt, a harmadik negyedben nem találtuk a pécsi zóna ellenszerét. A javuló védekezésünkkel tudtunk visszajönni a meccsbe, és azzal, hogy Maurita Reidre egy magasabb játékost állítottunk.”